Czy do zapewnienia bezpieczeństwa potrzebne są wyspecjalizowane służby? W wielu przypadkach na pewno. Jednak w większości przypadków, to świadkowie są pierwsi na miejscu zdarzenia. To właśnie oni mogą zidentyfikować zagrożenie i podjąć pierwsze działania ratownicze. Dlatego w Fundacji re.akcja wierzymy w
świadome i aktywne społeczeństwo
Naszym zdaniem jest to możliwe. Co więcej, jest to nasza misja i nadrzędny cel. Chcemy, aby lokalne społeczności były w stanie samodzielnie identyfikować zagrożenia i je zwalczać.
Nasza historia
Fundacja re.akcja nie powstała od razu. Ponadto na jej obecny kształt wpłynęło wiele czynników. Nie zawsze ze sobą powiązanych. Jednak początków należy szukać w 2015 roku. Wtedy przy Gminazjum nr 12 w Poznaniu powstała Młodzieżowa Drużyna WOPR. Jej działania skupiały się głównie na promowaniu zasad pierwszej pomocy. Tego samego dotyczył jeden z jej ważniejszych projektów „Ratuję, bo umiem„, który w 2017 roku brał udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”.
Kolejne lata to aktywna działalność w szeregach Wielkopolskiego WOPR. Setki godzin przepracowanych społecznie na edukacji, działaniach profilaktycznych i prewencyjnych. Liczne festyny, warsztaty, pokazy, akcje edukacyjne. W tym czasie powstała kampania „Bezpieczny mors”, akcja „Letnia Akademia WOPR”, czy finalnie projekt „AED na fyrtlu„.
To właśnie projekt w Poznańskim Budżecie Obywatelskim „AED na fyrtlu” był podwaliną do powstania Fundacji. 4 345 głosów – takie liczby nie biorą się znikąd. Natomiast dają ogromną motywację do działania.
Tak docieramy do 18 stycznia 2024, kiedy formalnie powstaje Fundacja re.akcja. Niewiele później, bo w dniu 22 stycznia 2024 Fundacja została wpisana do KRS i uzyskała osobowość prawną.
Zespół
Zespół
Fundacja re.akcja – wartości
To czym kieruje się Fundacja re.akcja najlepiej oddaje jej statut.